مقالات یونیت 

یونیت های دندانپزشکی 

11شهریور

یونیت دندانپزشکی چیست؟

یونیت دندانپزشکی چیست؟

یونیت دندانپزشکی (Dental Unit) یکی از کاربردی ترین تجهیزات دندانپزشکی است که دندانپزشکان می بایست قبل از خرید، زمانی را جهت ارزیابی و بررسی ویژگی ها، شرایط و قیمت یونیت دندانپزشکی قرار دهند. از آنجا که یونیت های دندانپزشکی موجب سهولت استفاده از ابزارها، کنترل حرکات صندلی دندانپزشکی و سایر اینسترومنت ها، سرعت بخشیدن به روند درمان و راحتی بیمار می شوند، انتخاب مناسب در خرید یونیت بسیار حائز اهمیت می باشد.

انواع یونیت صندلی دندانپزشکی

یونیت‌ ها تنها همین یونیت صندلی‌ های بزرگی که در مطب‌ ها دیده می‌ شود، نیست. به طور کلی، یونیت ها به ۳ دسته، گروه بندی می‌ شوند:

 • یونیت
 • مینی یونیت
 • میکرو یونیت

۱- یونیت دندانپزشکی

یونیت یک صندلی قابل تنظیم بزرگ است که بیمار روی آن دراز می‌ کشد. یونیت صندلی های دنداپزشکی به پدال و دسته‌ های قابل تنظیم مجهز می باشند که دندانپزشک برای انجام معاینه فرد و عمل جراحی، از آن‌ ها استفاده می کند. علاوه بر این تابلت همراه یونیت برای قرار گرفتن تجهیزات جراحی و تابوره نیز برای نشستن دندانپزشک استفاده می‌ شود. اغلب یونیت های دندانپزشکی به دلیل بزرگ بودن ابعادشان برای مطب‌ های دندانپزشکی بزرگ استفاده می‌ شود.

۲- مینی یونیت‌

قطعات مینی یونیت های دندانپزشکی همچون یونیت دندانپزشکی کامل می باشد. علت استفاده از این نوع یونیت ها در مطب های دندانپزشکی این است که کارکردی مشابه با سایرین دارد ولی فضای کمتری را اشغال می‌ کند و حمل و نقل آن به راحتی امکان پذیر است. مینی یونیت ها تنها از ابزارهای درمانی تشکیل شده اند و صندلی همراه آن نمی‌ باشد. به دلیل چرخدار بودن آن جابه جایی میکرویونیت بسیار آسان است.

اجزای تشکیل دهنده این نوع یونیت ها شامل موارد زیر می باشد:

 • سینی ابزار
 • پدال پا
 • مخزن فاضلاب
 • گیج نمایشگر هوا
 • پوار آب و هوا
 • ساکشن هوایی
 • مخزن آب
 • کمپرسور
 • سیستم ساکشن
 • پدال قابل اتوکلاو
 • شیلنگ های دو سوراخ و چهار سوراخ

از مهمترین مزایای مینی یونیت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. قیمت مناسب
 2. قابل حمل بودن
 3. امکان نصب لایت کیور و جرمگیر
 4. امکان انتخاب با کمپرسور و بدون کمپرسور

۳- میکرو یونیت‌

میکرو یونیت های دندانپزشکی دارای قطعات کمتری نسبت به سایرین است و بیشتر در بیمارستان‌ های مناطق محروم و ارتش کاربرد دارد. قطعاتی که در این نوع یونیت دندانپزشکی به کار رفته است شامل ورودی آب و هوا (دو عدد)، پدال، شلنگ پلی تان و گیج فشار می باشد. اصولا میکرویونیت ها کمپرسور ندارند و برای استفاده از آن‌ ها نیازی به برق و لوله کشی آب نیست. از مهمترین مزایای این یوینت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. قابلیت جا به‌ جایی
 2. قیمت کمتر از مینی یوینت ها
 3. بدون نیاز به لوله‌ کشی

اجزای اصلی یونیت های دنداپزشکی

از آنجا که یونیت دندانپزشکی دستگاهی بسیار کاربردی می باشد، آشنایی با آن و بخش های تشکیل دهنده اش بسیار حائز اهمیت است. لذا فیروز دنتال بر آن است تا اطلاعات لازم درباره یونیت و اجزای آن و همچنین قیمت یونیت دندانپزشکی را به شما ارائه دهد. خصوصا اینکه بروز هرگونه اختلال در صندلی دندانپزشکی موجب ایجاد اختلال در کارایی کلینیک می گردد. یونیت های دندانپزشکی از ۸ قسمت اصلی تشکیل می شوند:

 1. صندلی
 2. تابلت
 3. چراغ روشن
 4. کراشور (لیوان پرکن، دستشویی و ساکشن)
 5. سیستم داخل باکس یونیت
 6. سیستم هوای یونیت
 7. سیستم آب یونیت
 8. پدال

یونیت دندانپزشکی و اجزای آن | تجهیزات دندانپزشکی فیروز دنتال

یونیت صندلی دندانپزشکی

از نظر ساختار و فیزیک تولید یونیت صندلی های دندانپزشکی در سه تایپ Z – X – U یا I تقسیم بندی می شوند. بیشتر کارخانجات به دلیل آسان بودن تولید از روش اول استفاده می کنند. بعضی از کارخانجات نیز به این دلیل که قدرت و استحکام صندلی یونیت در نوع دوم بیشتر است از این فیزیک برای تولید استفاده می کنند.

هر صندلی یونیت دندانپزشکی دارای دو موتور می باشد. یک موتور برای قسمت نشیمن گاه و بالا و پائین کردن، موتور دیگر جهت جابجایی پشتی مورد استفاده قرار می گیرد. برای راحتی کار دندانپزشک علاوه بر قابلیت انتخاب position های مختلف، دو mode در صندلی ها به نام های Zero position و Over position پیش بینی می شود.

Zero position حالتی است که صندلی به پائین ترین حالت خود رسیده و پشتی نیز به حالت ۹۰ درجه برمی گردد و Over position نیز حالتی است که صندلی به بالاترین ارتفاع و پشتی نیز به حالت خوابیده یا ۱۸۰ درجه نسبت به نشیمن گاه می رسد.

تابلت

قسمت اصلی یونیت دندانپزشکی، تابلت است. از این جهت تابلت مهمترین قسمت یونیت است که در روی آن تمامی اینسترومنت ها (ابزار آلات مربوط به برشکاری و تراشکاری و…) قرار دارند. تابلت شامل نگاتوسکوپ، صفحه کلید، سینی، شلنگ ها و سیم ها می باشد.

چراغ

وظیفه چراغ یونیت دندانپزشکی ایجاد روشنایی لازم برای دید بهتر دندانپزشک می باشد. چراغ ها انواع مختلفی با قیمت های متفاوتی دارند که هرچه تکنولوژی آن جدیدتر و کیفیت نور ایجاد شده بهتر باشد قیمت نیز بیشتر می شود. چراغ شامل لامپ هالوژن ( 22 – 24 ولت یا 10 – 12 ولت) یا LED، کاسه چراغ (رفلکتور)، قاب، کلید یا سنسور روشن و خاموش و تنظیم شدت نور می باشد.

کراشوار

قسمتی از یونیت دندانپزشکی می باشد که به وسیله آن بیمار می تواند دهان خود را بشوید. معمولا کراشوار شامل یک کاسه چینی (سینک) می باشد که قابلیت جدا شدن دارد. درون کراشوار لوله ای قرار دارد که آب را داخل کاسه باز می کند. کنترل باز و بسته شدن آب از روی تابلت یا سایت نرس می باشد. جریان آب در این قسمت توسط شیربرقی کنترل می گردد.

به وسیله لیوان پرکن یونیت می توان لیوان آب را برای شستشوی دهان بیمار پر نمود. کنترل این قسمت بر روی تابلت، سایت نرس و بدنه کراشوار می باشد. جریان آب در این قسمت توسط شیر برقی کنترل می گردد.

سیستم داخل باکس یونیت

یونیت ها به وسیله آب ، هوا و برق کار می کند. اینسترومنت ها که مهمترین قسمت های یونیت می باشند به وسیله آب و هوا کار می کنند، از این جهت آب و هوا بسیار با اهمیت می باشد.

سیستم هوای یونیت دندانپزشکی

هوایی که در یونیت دندانپزشکی استفاده می شود هوای فشرده است که به وسیله کمپرسور (پمپ) تولید می گردد. کمپرسورها به علت صدای زیادی که دارن در خارج از مطب نصب می گردند.

سیسیتم آب یونیت

آب یونیت از آب لوله کشی شهر تهیه می شود و به یونیت دندانپزشکی منتقل می گردد. در بعضی از یونیت ها آبگرمکن وجود دارد تا آب سرد بر روی دندان بیمار اسپری نشود که احساس نا خوشایندی به وی بدهد.

پدال

پدال ها در یونیت دندانپزشکی ۲ نوع می باشند: تک کاناله و دو کاناله.

در پدال های تک کاناله، هوا از طریق یک شلنگ وارد پدال می شود و با فشار دادن پدال هوا از طریق شلنگ دیگری خارج می گردد. در پدال های دوکاناله هوا از طریق یک شلنگ وارد می شود و از طریق دو شلنگ خارج می شود. هر شلنگ به یکی از کلیدهای پدال متصل می باشد که با فشار دادن آن هوا خارج می گردد.

با تمامی این موراد یکی از بهترین یونیت های موجود در بازار، یونیت دندانپزشکی زیگر V1000 می باشد. جهت سفارش می توانید با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.

schickteb2

معیارهای انتخاب و خرید یونیت دندانپزشکی مناسب

برای اینکه بتوانید بهترین یونیت دندانپزشکی را خریداری کنید باید مواردی را در نظر بگیرید. یک اشتباه کوچک می‌ تواند هزینه‌ های زیادی را برایتان ایجاد کند. فراموش نکنید که یک یونیت با کیفیت می‌ تواند تا سال‌ های سال شریک و همکار خوبی برای شما باشد. بنابراین به شما پیشنهاد می‌ کنیم در زمان خرید انواع یونیت و صندلی دندانپزشکی به موارد زیر دقت داشته باشید.

۱-ابعاد استاندارد

تمامی یونیت های دندانپزشکی دارای ابعاد استاندارد از پیش تعریف شده هستند که بر مبنای آن ساخته می شوند. شما در ابتدا باید فضای خود را برای قرار دادن آن بررسی کنید یا اگر محدودیت فضا دارید، متناسب با فضا ابعاد آن را انتخاب نمایید. لازم به ذکر است شرکت‌ های تولید کننده صندلی دندانپزشکی نیز تولید صندلی با حجم کمتر را در دستور کار خود قرار داده‌ اند تا بتوان در اتاق‌ های کوچک نیز استفاده کرد.

۲-طراحی مناسب اجزا

از آنجایی که برخی خدمات ساعت‌ ها طول می‌ کشد، حالت ارگونومیک یونیت دندانپزشکی باید به گونه‌ ای باشد که بیمار و پزشک در این چند ساعت راحت باشند. قابلیت تنظیمات آسان، یکی از موارد مهم در یونیت ها است که باید متناسب با محل قرارگیری بیمار قابل تنظیم باشد. به طور مثال اهرم چراغ باید طوری باشد که چراغ به آسانی قابل جا به‌ جایی باشد و یا صندلی که بیمار بر روی آن می نشیند، به راحتی قابل تنظیم و همچنین نرم و راحت باشد.

۳-کیفیت ساخت

کیفیت یونیت صندلی های دندانپزشکی می بایست بالا باشد. ضمناً دستگاه باید کاملاً مورد تایید سازمان بهداشت جهانی باشد.

علاوه بر موارد بالا، شما باید فاکتورهای زیر را نیز در انتخاب خود در نظر بگیرید:

 • قدرت موتورهای یونیت (هر دو موتور در قسمت نشیمنگاه و پشتی)
 • حافظه صندلی (هر چه تعداد حافظه صندلی‌ ها بیشتر باشد قیمت آنها نیز بیشتر خواهد بود)
 • جنس بدنه یونیت (استحکام، شکل ظاهری، جنس و قابلیت ضد عفونی شدن و تغییر رنگ ندادن)
 • نوع اتصال به زمین (اتصال به زمین/ اتصال به یونیت)
 • کشور سازنده (اشتهار کشور به تولید با کیفیت، اعتبار و قدمت تولید)
 • گارانتی (ضمانت مدت دار، تعویض قطعات)

آشنایی با یونیت دندانپزشکی : چراغ یونیت دندانپزشکی

 در واقع بخش نور یک چراغ یونیت دندانپزشکی نوری سفید، سرد و بدون سایه است که مشابه نور خورشید عمل می‌کند. این نور نباید گرمای زیادی تولید کند و باید در برابر آب مقاومت مناسبی داشته باشد. استفاده از این نوع نور باعث کاهش خستگی چشمان دندانپزشک در طول روز کاری می‌شود و بنابراین او می‌تواند با دقت بیشتری به کار درمانی بپردازد. در صورت استفاده از نور زرد، چشمان دندانپزشک به سرعت خسته می‌شوند و او نمی‌تواند به طور کامل روی درمان تمرکز کند. شدت نور هم یک پارامتر مهم است که معمولاً در محدوده 8000 تا 24000 لوکس تنظیم می‌شود. روی چراغ یونیت دکمه‌های روشن و خاموش و تنظیم شدت نور قرار دارد. علاوه بر این، دکمه‌های کنترل موجود بر روی میز پزشک و دستیار هم می‌توانند نور را کنترل کنند. نور ساطع شده باید تمام فضای دهان را پوشش دهد، بنابراین معمولاً یک مستطیل به ابعاد 10 در 15 سانتیمتر در نظر گرفته می‌شود. در حال حاضر، چراغ‌های جدید تا 50 هزار لوکس تابش مستقیم و خطی را هم پشتیبانی می‌کنند. در چراغ‌های جدید، از سنسور برای روشن و خاموش کردن استفاده می‌شود تا از عفونت جلوگیری شود. همچنین، تنظیم شدت نور را می‌توان از طریق صفحه‌نمایش تنظیم کرد. در مدل‌های قدیمی‌تر از لامپ‌های هالوژن استفاده می‌شود. در این حالت، باید توجه داشته باشید که هنگام تعویض لامپ، به حباب آن دست نزنید زیرا پوشش کوارتز لامپ می‌تواند سدیم موجود در پوست دست را جذب کند که باعث کاهش عمر لامپ می‌شود. 

فواید استفاده از یونیت دندانپزشکی

استفاده از یونیت دندانپزشکی برای بیمار پزشک بسیار مفید می باشد. چرا که باعث تنظیم زاویه درست میشود و کار درمان با سرعت و دقت بیشتری پیش میرود. از طرفی برای انجام یک سری درمان ها مدت زمان بیشتری نیاز است که با استفاده از یونیت راحتی بیشتری برای بیمار و همچنین پزشک فراهم می شود. این صندلی ها در قسمت بالای خود دارای چراغ هستند که به سبب آن روشنایی لازم برای دیدن داخل دهان فراهم می شود.

از طرفی یونیت دندانپزشکی باعث شده است تا تمامی لوازم و امکانات پزشک در دسترس دندانپزشک قرار گیرد و به راحتی بتواند در مواقع مورد نیاز از آن ها استفاده نمایید. از دیگر مزیت های این یونیت ها این است که باعث می شود عفونت در محیط منتشر نشود و یا به حداقل میزان خود برسد. یونیت ها معمولا دارای تابوره یا همان صندلی های کوچک همراه هستند که فضای نشستن را برای پزشک و دستیار را فراهم می کند.

برندهای معتبر ایرانی و خارجی

با توجه به اینکه نمونه های خارجی در بازار داخلی به ندرت و با قیمت بسیار گزافی یافت میشود توصیه میکنیم به سراغ برندهای داخلی و معتبر بروید. برندهای ایرانی نیز امروزه توانسته اند در حد برندهای خارجی قوی عمل کنند. یونیت دندانپزشکی ایلیا یکی از یونیت هایی است که جز ارزانترین یونیت دندانپزشکی ایرانی می باشد و از کیفیت مناسبی برخوردار است.  از بهترین برندهای موجود در حوزه تولید تخت دندانپزشکی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

ویژگی های یک یونیت دندانپزشکی خوب

اگر به دنبال این هستید که یک یونیت دندانپزشکی خوب بخرید که سال ها برایتان کارکرد داشته باشد، دارای دارای ویژگی های منحصر به فردی باشد که در زیر به آن اشاره می کنیم:

 • صندلی یونیت قابل تنظیم بوده و این مورد راحتی دندانپزشک را بیشتر مي کند و دید و کنترل بهتر و بیشتری روی دهان و دندان بیمار دارد.
 • دندانپزشک به تمامی اینسترومنت‌های دندانپزشکی مورد نیاز خود دسترسی سریع و آسان داشته باشد و در جهت رفاه بیمار استفاده کند.
 • تمیز و ضدعفونی کردن این دستگاه کاملا آسان بوده و به خوبی تمیز شود.
 • ثبات رنگی بالایی در برابر مواد شیمیایی ضدعفونی کننده داشته و این طول عمر یونیت دندانپزشکی را بیشتر می کند.
 • منابع آب و مواد ضد عفونی کننده در این دستگاه کاملا مجزا بوده که در این صورت تجمع میکرواُرگانیزم‌ها کم شود.

قیمت یونیت دندانپزشکی

اگر برای خرید یونیت دندانپزشکی مصمم هستید، باید به دنبال دستگاهی باشید که با توجه به آپشن هایی که دارد، دارای قیمت مناسبی باشد. قاعدتا هر چه یک محصول با کیفیت‌ تر باشد و آپشن‌ های بیشتری داشته باشد، قیمت بیشتری هم خواهد داشت. با خیالی آسوده می توانید از فروشگاه های تجهیزات دندانپزشکی فیروز دنتال هم از نظر کیفیت و هم از نظر قیمت محصولات خرید کنید.

فاکتورهای موثر در تعیین قیمت یونیت دندان پزشکی

به طور کلی موارد مختلفی برای تعیین قیمت یونیت موثر هستند که در ادامه به مهمترین آن ها اشاره می کنیم.

۱- امکانات

یکی از مهمترین موارد در تعیین قیمت یونیت صندلی دندانپزشکی، میزان امکانات آن است. شما باید لیست امکاناتی که محصول مورد نظر دارد را بنویسید و با سایر محصولات همان برند و سایر برندها مقایسه کنید. نهایتا تک تک آن ها را بررسی کرده و بهترین را انتخاب کنید.

۲- برند محصول

برند، فاکتور مهمی است که با توجه به قدمت، تنوع و کیفیت آن می تواند تاثیرگذار باشد. به عنوان مثال برخی محصولات برندهای قدیمی و معروف که با امکانات متوسط تولید شده اند، قیمت بالاتری نسبت به برندهای دیگر دارند. شما میتوانید همین محصولات را از برندهای دیگر با کیفیتی مشابه ولی با قیمتی پایین‌ تر خریداری کنید.

۳- قیمت ارز

یکی از مهمترین موارد، تغییر قیمت ارز در ایران است. هر چه قیمت ارز در ایران افزایش یابد، مطمئناً هزینه‌ ای که باید برای خرید یونیت دندانپزشکی در نظر بگیرید بیشتر خواهد بود.

۴- میزان واردات

اگر واردات یک یونیت به ایران متوقف شود، مطمئناً آن محصول با قیمت بالاتری به فروش خواهد رسید. زیرا تعداد آن محصول در بازار به مرور کاهش خواهد یافت.

لیست قیمت انواع یونیت دندانپزشکی

در ابتدای صفحه نام و قیمت انواع یونیت های دندانپزشکی درج گردیده است. شما می توانید با توجه به نیازتان و اطلاعاتی که تا به حال کسب کرده اید، وارد تک تک محصولات شوید و به صورت کامل با خصوصیات و ویژگی های هرکدام آشنا شوید.


 

یونیتوصندلی

یونیت دندانپزشکی خارجی

یونیت دندانپزشکی خارجی
یونیت های دندانپزشکی در مدل های ایرانی و خارجی وجود دارند. هر یک از این یونیت ها در انواع مختلفی در بازار عرضه می شوند. اگر بخواهیم کیفیت ساخت این یونیت ها را بررسی کنیم می توان با اطمینان گفت که برخی مدل های خارجی آن از کیفیت بالاتری برخوردار هستند. یونیت دندانپزشکی خارجی با دارا بودن ویژگی هایی از قبیل:
 طراحی زیبا و جذاب
 دارای تابلت چهار شلنگی و دارا بودن قابلیت نصب شلنگ پنجم
 دارای سیستم ایمنی توقف و زیر سری سه محور
 دارای روکش‌ های با کیفیت بالا
 مجهز به پدال چند منظوره
 دارای آبگرمکن و تابوره و مخزن آب اضطراری
می تواند انتخاب مناسبی برای هر دندانپزشک باشد که باعث مجهز شدن کامل مطب آنان می شود.

سفارش یونیت دندانپزشکی
می دانیم که هر نوع کالایی را می توان از فروشگاه های معتبر و یا از طریق اینترنت و به صورت آنلاین خریداری کرد. سفارش یونیت دندانپزشکی هم می تواند از طریق برخی سایت های معتبر فروش محصولات پزشکی صورت گیرد و هم از طریق مراجعه حضوری به فروشگاه های محصولات پزشکی. اما باید در نظر بگیرید که با سفارش این یونیت ها از طریق سایت و به صورت اینترنتی، می توانید علاوه بر انتخاب مدل مورد نظر، در مورد هر یک از آنها توضیحات مفصلی را مشاهده کنید. برای سفارش یونیت صندلی دندانپزشکی از طریق سایت، می توانید ابتدا از طریق موتور جست و جوی گوگل یک سایت معتبر را جستو جو کرده و سپس با جست و جوی محصول مورد نظر خود در آن سایت، و با توجه به اطالاعات کاملی که در آنجا در مورد آن نوشته شده است، نسبت به انتخاب یونیت مورد نظر خود اقدام کنید.

قیمت یونیت دندانپزشکی
قیمت یونیت دندانپزشکی با توجه به تنوع بالای این محصول بسیار مختلف خواهد بود. همچنین با توجه به این مطلب که هم مدل های ایرانی و هم مدل های خارجی آن وجود دارد، شما می توانید در یونیت صندلی دندانپزشکی قیمت های مختلفی را مشاهده کنید. با مراجعه به برخی سایت های فروش این محصولات، از قیمت آنها مطلع خواهید شد. همچنین با مقایسه همه این مدل ها و قمت های مختلفی که دارند، می توانید نسبت به انتخاب مدل مورد نظر و مناسب خود اقدام کنید.

خرید یونیت دندانپزشکی
مطمئنا برای هر مطب دندانپزشکی وجود یک یونیت دندانپزشکی از ضروریات آن است. هر دندانپزشکی برای مطب خود به این دستگاه احتیاج پیدا خواهد کرد و خرید آن برای همه دندانپزشگان از ضروریات کار آنها است. برای خرید یونیت صندلی دندانپزشکی لازم است ابتدا مدل مورد نظر خود را انتخاب کرده و سپس از دو راه ممکن (اینترنتی و حضوری) نسبت به خرید آن اقدام کنید. برخی از محصولات برای کارایی مورد نظر شما طراحی نشده اند و هزینه اضافی برای آن می تواند برای شما باعث ایجاد ضرر گردد. ابتدا با مشاورین مختلف در این زمینه مشورت کرده و سپس در مورد انتخاب مدل مناسب، اقدام کنید.

قیمت گرانترین یونیت دندانپزشکی

اما گرانترین یونیت دندانپزشکی چقدر می تواند ارزش داشته باشد و اصولا چه کارایی دارد که بتواند ارزش خرید و هزینه کردن برای دندانپزشکان را داشته باشد. برای اینکه بفهمیم قیمت گرانترین یونیت صندلی دندانپزشکی چقدر است لازم است بدانید که این یونیت چه امکانات اضافی دارد. برای آشنایی با چنین یونیت هایی کافی است به فروشگاه های معتبر محصولات پزشکی مراجعه کرده و لیست قیمت یونیت ها را مشاهده کنید. اما برای یونیت های گران می توان قیمتی حدود 400 میلیون تومان را در نظر گرفت.

فاکتورهای موثر در قیمت یونیت دندانپزشکی

در رابطه با یونیت دندانپزشکی علاوه بر کیفیت آن، نوع طراحی این دستگاه نیز می تواند بر قیمت آن تأثیر بگذارد. برای مثال در یونیت، طراحی استاندارد شامل زاویه درست صندلی و بیمار و دندانپزشک است که موجب کاهش میزان فشار به دندانپزشک می شود، در واقع قابل تنظیم بودن صندلی یونیت باعث می شود تا دندانپزشک بتواند به هر میزانی که برایش راحت تر است آنرا عقب یا جلو ببرد و انعطاف این صندلی نشان از ارگونومیک بودن این دستگاه دارد. دندانپزشکانی که با مدل های قدیمی این دستگاه کار می کردند میزان فشار و خستگی بیشتری را متحمل می شدند و با تعویض یونیت احساس راحتی بیشتری دارند. این امر کمک می کند تا دستگاه به راحتی قابل ضد عفونی کردن شود و تمام قسمت های آن به راحتی قابل تمیز کردن باشند.

از دیگر فاکتورهای موثر در قیمت یونیت صندلی دندانپزشکی کیفیت دستگاه است. اغلب دندانپزشکان به دنبال برندی هستند که کیفیت بیشتری دارد. در بین برندهای موجود در بازار محصولات با کیفیت بی شماری وجود دارند. در واقع کیفیت هر یک از اجزای یونیت بر کیفیت کلی این دستگاه تاثیر می گذارد. در واقع قیمت یونیت به عوامل مختلفی بستگی دارد و بعضا دندانپزشک حاضر است تا بیشتر هزینه کند و محصولی بهتر را خریداری کند.

همچنین خدماتی که شرکت ارائه می دهد نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. زمانی که شما نیازمند خدماتی برای یونیت خود باشید شرکت موظف است تا در کمترین زمان ممکن این خدمات را ارائه دهد که این نشان دهنده تعهد شرکت به محصولاتی است که به فروش می رساند. در واقع همه برندهای یونیت صندلی دندانپزشکی موجود در بازار تجهیزات دندانپزشکی مجوز از وزارت بهداشت دارند و برای دریافت این مجوزها برای وارد کردن یا ساختن یونیت باید استانداردهایی را رعایت کند که ضمانت کردن محصول و ارائه خدمات بعد از فروش محصول نیز شامل این استانداردها هستند.

راهنمای انتخاب یونیت دندانپزشکی

زمانی که دندانپزشکان یونیت دندانپزشکی را انتخاب می کنند باید به صندلی بیمار توجه ویژه ای داشته باشند. صندلی های بیمار الکترومکانیکی و هیدرولیک از محبوب ترین ها هستند. دومی ارزان‌ تر است، اما در صورت یک نقص جزئی، نشت روغن می ‌تواند باعث از کار افتادن صندلی شود. صندلی ‌های الکترومکانیکی گران ‌تر هستند، اما طراحی آنها عملکرد راحت را حتی در زمانی که مکانیزم از کار افتاده است، فراهم می ‌کند. بنابراین دندانپزشکان با استفاده از راهنمای انتخاب یونیت صندلی دندانپزشکی می توانند در انتخاب یونیت مناسب و کاربردی موفق تر شوند و خرید مطمدن تری داشته باشند.
 

schickteb6

تاثیر نور چراغ یونیت دندانپزشکی :

schickteb8


میزان نوری که در اتاق یک دندانپزشک وجود دارد تاثیر مستقیمی بر روری عملکردش می گذارد.نور مناسب گسترده دید بهتری را در حین کار برروی بیمار ایجاد می کند و مانع از خستگی چشمان دندانپزشک می شود. از اینرو امروزه دندانپزشکان از لوپ هایی با چراغ های LED در اتاق کار خود استفاده میکنند و در کنار این لوپ ها نیاز است تا از نور اضافی نیز استفاده شود .حال این سوال به وجود می اید که چه میزان نور لازم ست تا دندانپزشک دید کافی داشته باشد؟ در ادامه مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت.

کارشناسان نور دندانپزشکی میزانی که باید در اتاق یک دندانپزشک نور باشد تا دید کافی برایش ایجاد شود را چیزی بین۱۰ هزار تا ۱۶۰ هزار لوکس می دانند .این میزان برای دفتر کار معمول عددی کمتر است و بالا بودن این عدد در مطب دندانپزشک دلایل مختلفی از جمله جلوگیری از خستگی چشم در حین کار.۲- نشان دادن رنک بهینه برای تشخیص دقیق است.

نحوه تابش نور :روشنایی گسترده یا متمرکز
نور متمرکز اغلب پرتوی باریک را ایجاد می کند برای روشن کردن قسمت مشخصی از دهان بیمار که مورد هدف دندانپزشک است البته این نور باریک سایه وکنتراستی را بر روی قسمت های کناری ایجاد می کند و نورهای گسترده این سایه و کنتراست را ازبین می برند و گستره دید بهتری را ارئه می دهند ولی باید به دقت تنظیم شوند تا قسمت های سخت را برای دندانپزشک قابل مشاهده نمایند.

چراغ هایی که بر روی یونیت دندانپزشکی نصب می شود باید نوری استاندارد را ایجاد کنند تا دندانپزشک در حین کار مشرف به تمام نواحی داخل دهان بیمار باشد از این رو نوری که توسط چراغ های یونیت تولید می شود مانند چراغ های استادیوم از ۸ جهت تابیده می شود تا اگر یک یا دوجهت از نورها پوشیده شود یا چیزی بر سراهش قرار بگیرد از جای دیگر نوری بتابد و این نوع تابش باعث می شود تا تمام حفره های داخل دهان بیمار به راحتی قابل مشاهده باشند و دندانپزشک بتواند با دقت کار درمانی را بر روی قسمت اسیب دیده انجام دهد.

ایجاد نور متمرکز
هندپیس جراحی دستگاهی است که نور را به صورت متمرکز بر قسمتی که دندانپزشک روی ان کار می کند می تاباند و بدین وسیله قسمت مورد نظر روشنایی بیشتری پیدا می کند.هدلایت ها نیز مانند هندپیس نور متمرکز و نقطه ای را ایجاد می کنند و در اصل همان قسمتی را که دندانپزشک می خواهد روشن می کند .

سایه های ایجاد شده و نحوه از بین بردن انها
زمانی که دندانپزشک در حین کار از هدلایت ها استفاده می کند ابزارها و دست خود دندانپزشک سایه ای را ایحجاد می کند که دید دندانپزشک به قسمت مورد نظر را کم می کند از اینرو دندانپزشک برای اینکه سایه را از بین ببرد مجبور می شود تا کمی سر خودش را خم کند و اینکار موجب می شود تا بعد از مدتی دچار خستگی در ناحیه گردن و چشم بشود از این رو استفاده از چراغ هندپیس دراین مواقع لازم و ضروری است و باعث از بین رفتن این مشکل می شود.

علاوه بر اهمیت میزان این نور طبیعی بودن ان هم مهم است یعنی نوری که تابیده می شود باید به گونه ای باشد تا بازتاب رنگ اشیاء را تغییر ندهد و به همان میزان طبیعی رنگ را نشان بدهد از این رو CRI نور ایجاد شده باید رقم بالایی باشد تا این هدف محقق شود و دندانپزشک بتواند رنگ ها را به صورت طبیعی مشاهده نماید.

نحوه تنظیم نور برای ایجاد گستره دید بهتر
برای اینکه دندانپزشک در حین کار نور کافی داشته باشد باید نور هدلایت و یونیت را با هم تنظیم نماید. در زیر مراحل انجام این کار را توضیح می دهیم:


۱- درابتدای امر نور یونیت و هدلایت را باهم خاموش نمایید

۲- نور هدلایت را در ابتدای کار روشن کنید و انرا با دقت تنظیم نمایید و در نهایت میزان این نور را کاهش دهید

۳- در مرحله بعد نور یونیت دندانپزشکی را روشن نمایید و انرا در بالای حفره دهان بیمار تنظیم نمایید در فاصله ی ۷۰ سانتی متری و به این نکته نیز توجه داشته باشید که نور هدلایت بیشتر از نور یونیت باشد

در نهایت بهتر است از منبع نور دیگر در جای دیگر هم استفاده کنید تا به وسیله ان سایه های ایجاد شده در داخل دهان بیمار را ازبین ببرد و دیدی صد در صدی را برای دندانپزشک ایجاد نماید.

schickteb7


 

مشخصات یونیت دندانپزشکی اطفال
طراحی یونیت دندانپزشکی اطفال به گونه ای است که کودکان با مشاهده آن ها کمتر احساس ترس و استرس می کنند و راحت تر خود را به دست دندانپزشک می سپارند؛ به همین دلیل وجود آن ها علاوه بر دیگر مزایا برای کلینیک های دندانپزشکی کودکان ضروری است.

از مشخصات این وسیله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

طراحی زیبا به شکل عروسک
سیستم حرکت صندلی
دارا بودن تابوره
پرتابل چرخدار به همراه 3 شلنگ
سیستم کنترل تبلت بلوکی
دارا بودن ساکشن آب و جراحی
خرید یونیت دندانپزشکی اطفال
خرید یونیت دندانپزشکی اطفال
حرکت آرام صندلی به همراه موزیک
قابلیت کنترل صندلی با تبلت
دارا بودن چراغ های هالوژنی
نورپردازی صندلی
قابلیت کنترل نور

اجزای یونیت دندانپزشکی اطفال
می توان ذکر کرد که اکثر یونیت دندانپزشکی اطفال همانند دیگر یونیت ها از جمله یونیت دندانپزشکی شیک طب  شامل اجزای زیر می باشند:

پایه یونیت: این قطعه یک بازو است و برای نگهداری قطعات این دستگاه از جمله چراغ آن استفاده می شود.
چراغ یونیت دندانپزشکی اطفال: این چراغ نور نیاز دندانپزشک را تامین می کند تا سرعت و کیفیت خدمات افزایش پیدا کند.
کراشوار: کراشوار شامل یک مخزن و یک شیر آب است تا کودک بتواند آب دهان خود را درون آن تخلیه کند.
میز کنسول یونیت دندانپزشکی اطفال: این میز به عنوان یک میز کمکی به شمار می رود و جهت آن می تواند تغییر پیدا کند‌.
کنترل بلوک: اصلی ترین قطعه یونیت دندانپزشکی اطفال، کنترل بلوک است که وظیفه آن تعیین میزان آب مصرف شده توسط اینسترومنت است.
هندپیس یونیت دندانپزشکی اطفال: هندپیس ها یا قطعات دستی یونیت دندانپزشکی با توجه به سرعت چرخش تقسیم بندی می شوند.

پوزیشن یونیت دندانپزشکی اطفال
برای استفاده از یونیت دندانپزشکی اطفال 3 پوزیشن وجود دارد که هر دستگاه می تواند شامل یک، دو یا هر سه این پوزیشن ها باشد. این پوزیشن ها عبارتند از:

۱‌. زیرو پوزیشن: در این پوزیشن صندلی در پایین ترین نقطه قرار گرفته و پشتی در حالت ۹۰ درجه جای می گیرد.

۲. اوور پوزیشن: در این پوزیشن صندلی در بالاترین نقطه ممکن قرار گرفته و پشتی نیز در حالت ۱۸۰ درجه جای می گیرد.

۳. خوابیده: در این نوع پوزیشن صندلی به حالت خوابیده قرار می گیرد.

مزیت استفاده از یونیت دندانپزشکی اطفال
اولین مزیت استفاده از این یونیت ها به جای یونیت های معمولی، القای حس مثبت به کودکان است؛ چرا که معمولا کودکان خاطره خوشی از دندانپزشکی نداشته و برای رفتن به آن جا مقاومت نشان می دهند. شما با تهیه این محصول کلینیک خود را به فضایی تبدیل می کنید که کودکان با شوق و ذوق به آغوش خدمات دندانپزشکی بروند.

با توجه به اینکه نمونه های خارجی در بازار داخلی به ندرت و با قیمت بسیار گزافی یافت میشود توصیه میکنیم به سراغ برندهای داخلی و معتبر بروید. برندهای ایرانی نیز امروزه توانسته اند در حد برندهای خارجی قوی عمل کنند. یونیت دندانپزشکی ایلیا یکی از یونیت هایی است که جز ارزانترین یونیت دندانپزشکی ایرانی می باشد و از کیفیت مناسبی برخوردار است.  از بهترین برندهای موجود در حوزه تولید تخت دندانپزشکی میتوان به موارد زیر اشاره کرد

پارس دنتال
پارس طب
شیک طب
دنتوس
فیروزدنتال
وصال گستر
فخر سینا
ملورین
آژاکس
و 
در سال های اخیر، در بین برندهای ایرانی، یونیت پارس طب و آژاکس از فروش بالایی برخوردار هستند. یونیت پارس طب دارای دو مدل پر فروش یونیت صدف و یونیت فیدار می باشد
اگر هم به دنبال نمونه های خارجی هستید بهتر است به سراغ برند های زیر بروید

زیگر
سیرونا
ویتالی
دیپلمات
میلیونیکو
برند زیگر یک برند چینی است که 3 مدل یونیت پر فروش را ارائه نموده است. v1000 یکی از این سه مدل می باشد که قیمت مناسب و کیفیت خوبی دارد. مدل دیگر این برند، یونیت زیگر u100 و یونیت زیگر S30 می باشد که نسبت به مدل اول خواهان کمتری دارند

استفاده از یونیت دندانپزشکی برای بیمار پزشک بسیار مفید می باشد. چرا که باعث تنظیم زاویه درست میشود و کار درمان با سرعت و دقت بیشتری پیش میرود. از طرفی برای انجام یک سری درمان ها مدت زمان بیشتری نیاز است که با استفاده از یونیت راحتی بیشتری برای بیمار و همچنین پزشک فراهم می شود. این صندلی ها در قسمت بالای خود دارای چراغ هستند که به سبب آن روشنایی لازم برای دیدن داخل دهان فراهم می شود

از طرفی یونیت دندانپزشکی باعث شده است تا تمامی لوازم و امکانات پزشک در دسترس دندانپزشک قرار گیرد و به راحتی بتواند در مواقع مورد نیاز از آن ها استفاده نمایید. از دیگر مزیت های این یونیت ها این است که باعث می شود عفونت در محیط منتشر نشود و یا به حداقل میزان خود برسد. یونیت ها معمولا دارای تابوره یا همان صندلی های کوچک همراه هستند که فضای نشستن را برای پزشک و دستیار را فراهم می کند

ویژگی های یک یونیت دندانپزشکی خوب

اگر به دنبال این هستید که یک یونیت دندانپزشکی خوب بخرید که سال ها برایتان کارکرد داشته باشد، دارای دارای ویژگی های منحصر به فردی باشد که در زیر به آن اشاره می کنیم:

 • صندلی یونیت قابل تنظیم بوده و این مورد راحتی دندانپزشک را بیشتر مي کند و دید و کنترل بهتر و بیشتری روی دهان و دندان بیمار دارد.

 • دندانپزشک به تمامی اینسترومنت‌های دندانپزشکی مورد نیاز خود دسترسی سریع و آسان داشته باشد و در جهت رفاه بیمار استفاده کند.

 • تمیز و ضدعفونی کردن این دستگاه کاملا آسان بوده و به خوبی تمیز شود.

 • ثبات رنگی بالایی در برابر مواد شیمیایی ضدعفونی کننده داشته و این طول عمر یونیت دندانپزشکی را بیشتر می کند.

 • منابع آب و مواد ضد عفونی کننده در این دستگاه کاملا مجزا بوده که در این صورت تجمع میکرواُرگانیزم‌ها کم شود.

قیمت یونیت دندانپزشکی

اگر برای خرید یونیت دندانپزشکی مصمم هستید، باید به دنبال دستگاهی باشید که با توجه به آپشن هایی که دارد، دارای قیمت مناسبی باشد. قاعدتا هر چه یک محصول با کیفیت‌ تر باشد و آپشن‌ های بیشتری داشته باشد، قیمت بیشتری هم خواهد داشت. با خیالی آسوده می توانید از فروشگاه های تجهیزات دندانپزشکی فیروز دنتال هم از نظر کیفیت و هم از نظر قیمت محصولات خرید کنید.

فاکتورهای موثر در تعیین قیمت یونیت دندان پزشکی

به طور کلی موارد مختلفی برای تعیین قیمت یونیت موثر هستند که در ادامه به مهمترین آن ها اشاره می کنیم.

۱- امکانات

یکی از مهمترین موارد در تعیین قیمت یونیت صندلی دندانپزشکی، میزان امکانات آن است. شما باید لیست امکاناتی که محصول مورد نظر دارد را بنویسید و با سایر محصولات همان برند و سایر برندها مقایسه کنید. نهایتا تک تک آن ها را بررسی کرده و بهترین را انتخاب کنید.

۲- برند محصول

برند، فاکتور مهمی است که با توجه به قدمت، تنوع و کیفیت آن می تواند تاثیرگذار باشد. به عنوان مثال برخی محصولات برندهای قدیمی و معروف که با امکانات متوسط تولید شده اند، قیمت بالاتری نسبت به برندهای دیگر دارند. شما میتوانید همین محصولات را از برندهای دیگر با کیفیتی مشابه ولی با قیمتی پایین‌ تر خریداری کنید.

۳- قیمت ارز

یکی از مهمترین موارد، تغییر قیمت ارز در ایران است. هر چه قیمت ارز در ایران افزایش یابد، مطمئناً هزینه‌ ای که باید برای خرید یونیت دندانپزشکی در نظر بگیرید بیشتر خواهد بود.

۴- میزان واردات

اگر واردات یک یونیت به ایران متوقف شود، مطمئناً آن محصول با قیمت بالاتری به فروش خواهد رسید. زیرا تعداد آن محصول در بازار به مرور کاهش خواهد یافت.

قیمت گرانترین یونیت دندانپزشکی

اما گرانترین یونیت دندانپزشکی چقدر می تواند ارزش داشته باشد و اصولا چه کارایی دارد که بتواند ارزش خرید و هزینه کردن برای دندانپزشکان را داشته باشد. برای اینکه بفهمیم قیمت گرانترین یونیت صندلی دندانپزشکی چقدر است لازم است بدانید که این یونیت چه امکانات اضافی دارد. برای آشنایی با چنین یونیت هایی کافی است به فروشگاه های معتبر محصولات پزشکی مراجعه کرده و لیست قیمت یونیت ها را مشاهده کنید. اما برای یونیت های گران می توان قیمتی حدود 400 میلیون تومان را در نظر گرفت.

یونیت دنداپزشکی

فاکتورهای موثر در قیمت یونیت دندانپزشکی

در رابطه با یونیت دندانپزشکی علاوه بر کیفیت آن، نوع طراحی این دستگاه نیز می تواند بر قیمت آن تأثیر بگذارد. برای مثال در یونیت، طراحی استاندارد شامل زاویه درست صندلی و بیمار و دندانپزشک است که موجب کاهش میزان فشار به دندانپزشک می شود، در واقع قابل تنظیم بودن صندلی یونیت باعث می شود تا دندانپزشک بتواند به هر میزانی که برایش راحت تر است آنرا عقب یا جلو ببرد و انعطاف این صندلی نشان از ارگونومیک بودن این دستگاه دارد. دندانپزشکانی که با مدل های قدیمی این دستگاه کار می کردند میزان فشار و خستگی بیشتری را متحمل می شدند و با تعویض یونیت احساس راحتی بیشتری دارند. این امر کمک می کند تا دستگاه به راحتی قابل ضد عفونی کردن شود و تمام قسمت های آن به راحتی قابل تمیز کردن باشند.

از دیگر فاکتورهای موثر در قیمت یونیت صندلی دندانپزشکی کیفیت دستگاه است. اغلب دندانپزشکان به دنبال برندی هستند که کیفیت بیشتری دارد. در بین برندهای موجود در بازار محصولات با کیفیت بی شماری وجود دارند. در واقع کیفیت هر یک از اجزای یونیت بر کیفیت کلی این دستگاه تاثیر می گذارد. در واقع قیمت یونیت به عوامل مختلفی بستگی دارد و بعضا دندانپزشک حاضر است تا بیشتر هزینه کند و محصولی بهتر را خریداری کند.

همچنین خدماتی که شرکت ارائه می دهد نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. زمانی که شما نیازمند خدماتی برای یونیت خود باشید شرکت موظف است تا در کمترین زمان ممکن این خدمات را ارائه دهد که این نشان دهنده تعهد شرکت به محصولاتی است که به فروش می رساند. در واقع همه برندهای یونیت صندلی دندانپزشکی موجود در بازار تجهیزات دندانپزشکی مجوز از وزارت بهداشت دارند و برای دریافت این مجوزها برای وارد کردن یا ساختن یونیت باید استانداردهایی را رعایت کند که ضمانت کردن محصول و ارائه خدمات بعد از فروش محصول نیز شامل این استانداردها هستند.

راهنمای انتخاب یونیت دندانپزشکی

زمانی که دندانپزشکان یونیت دندانپزشکی را انتخاب می کنند باید به صندلی بیمار توجه ویژه ای داشته باشند. صندلی های بیمار الکترومکانیکی و هیدرولیک از محبوب ترین ها هستند. دومی ارزان‌ تر است، اما در صورت یک نقص جزئی، نشت روغن می ‌تواند باعث از کار افتادن صندلی شود. صندلی ‌های الکترومکانیکی گران ‌تر هستند، اما طراحی آنها عملکرد راحت را حتی در زمانی که مکانیزم از کار افتاده است، فراهم می ‌کند. بنابراین دندانپزشکان با استفاده از راهنمای انتخاب یونیت صندلی دندانپزشکی می توانند در انتخاب یونیت مناسب و کاربردی موفق تر شوند و خرید مطمدن تری داشته باشند.

در این مقاله در مورد دستگاه یونیت دندانپزشکی پارس طب فرینو و انواع آن مطالبی را عنوان نمودیم. همچنین در مورد ویژگی های این محصول و کاربردی که در مطب های دندانپزشکان دارد نیز صحبت نموده و برخی ویژگی های آن را بیان کردیم. در مورد نحوه سفارش و خرید این محصول و همچنین قیمت آن در بازار نکاتی را ارائه دادیم و به فاکتورهای موثر در قیمت آن اشاراتی داشتیم. گفتیم که راهنمای انتخاب یونیت صندلی دندانپزشکی می تواند به دندانپزشکان در انتخاب محصول مناسب و کاربردی و همچنین با کیفیت کمک شایانی کند.

یونیت دندانپزشکی خارجی
یونیت های دندانپزشکی در مدل های ایرانی و خارجی وجود دارند. هر یک از این یونیت ها در انواع مختلفی در بازار عرضه می شوند. اگر بخواهیم کیفیت ساخت این یونیت ها را بررسی کنیم می توان با اطمینان گفت که برخی مدل های خارجی آن از کیفیت بالاتری برخوردار هستند. یونیت دندانپزشکی خارجی با دارا بودن ویژگی هایی از قبیل:
 طراحی زیبا و جذاب
 دارای تابلت چهار شلنگی و دارا بودن قابلیت نصب شلنگ پنجم
 دارای سیستم ایمنی توقف و زیر سری سه محور
 دارای روکش‌ های با کیفیت بالا
 مجهز به پدال چند منظوره
 دارای آبگرمکن و تابوره و مخزن آب اضطراری
می تواند انتخاب مناسبی برای هر دندانپزشک باشد که باعث مجهز شدن کامل مطب آنان می شود.

سفارش یونیت دندانپزشکی
می دانیم که هر نوع کالایی را می توان از فروشگاه های معتبر و یا از طریق اینترنت و به صورت آنلاین خریداری کرد. سفارش یونیت دندانپزشکی هم می تواند از طریق برخی سایت های معتبر فروش محصولات پزشکی صورت گیرد و هم از طریق مراجعه حضوری به فروشگاه های محصولات پزشکی. اما باید در نظر بگیرید که با سفارش این یونیت ها از طریق سایت و به صورت اینترنتی، می توانید علاوه بر انتخاب مدل مورد نظر، در مورد هر یک از آنها توضیحات مفصلی را مشاهده کنید. برای سفارش یونیت صندلی دندانپزشکی از طریق سایت، می توانید ابتدا از طریق موتور جست و جوی گوگل یک سایت معتبر را جستو جو کرده و سپس با جست و جوی محصول مورد نظر خود در آن سایت، و با توجه به اطالاعات کاملی که در آنجا در مورد آن نوشته شده است، نسبت به انتخاب یونیت مورد نظر خود اقدام کنید.

قیمت یونیت دندانپزشکی
قیمت یونیت دندانپزشکی با توجه به تنوع بالای این محصول بسیار مختلف خواهد بود. همچنین با توجه به این مطلب که هم مدل های ایرانی و هم مدل های خارجی آن وجود دارد، شما می توانید در یونیت صندلی دندانپزشکی قیمت های مختلفی را مشاهده کنید. با مراجعه به برخی سایت های فروش این محصولات، از قیمت آنها مطلع خواهید شد. همچنین با مقایسه همه این مدل ها و قمت های مختلفی که دارند، می توانید نسبت به انتخاب مدل مورد نظر و مناسب خود اقدام کنید.

خرید یونیت دندانپزشکی
مطمئنا برای هر مطب دندانپزشکی وجود یک یونیت دندانپزشکی از ضروریات آن است. هر دندانپزشکی برای مطب خود به این دستگاه احتیاج پیدا خواهد کرد و خرید آن برای همه دندانپزشگان از ضروریات کار آنها است. برای خرید یونیت صندلی دندانپزشکی لازم است ابتدا مدل مورد نظر خود را انتخاب کرده و سپس از دو راه ممکن (اینترنتی و حضوری) نسبت به خرید آن اقدام کنید. برخی از محصولات برای کارایی مورد نظر شما طراحی نشده اند و هزینه اضافی برای آن می تواند برای شما باعث ایجاد ضرر گردد. ابتدا با مشاورین مختلف در این زمینه مشورت کرده و سپس در مورد انتخاب مدل مناسب، اقدام کنید.

یونیت دندانپزشکی و اجزای آن

یونیت دندانپزشکی قلب هر مطب دندانپزشکی می باشد و کوچکترین مشکل در عملکرد آن باعث مختل شدن کارآیی مطب می گردد. شاید به نظر خیلی از افراد دانستن نکات فنی و مشخصات تکنیکال یونیت دندانپزشکی برای دندانپزشک ضرورتی نداشته باشد اما بطور کلی داشتن این اطلاعات جدا از محسنات عمومی ایی که دارد، در استفاده بهینه، نگهداری و حتی تشخیص انجام کار درست در هنگام مواجه با مشکلات مختلف، مفید واقع می شود.

 خرید یونیت دندانپزشکی و صندلی بیمار

   یونیتوصندلی

 

یونیت‌ و صندلی‌ دندانپزشکی‌

صندلی‌ دندانپزشکی‌ (بیمار) وسیله‌ای‌ است‌ که‌ بیماری‌ که‌ در ناحیه‌ دندان‌ و لثه‌ دچار عارضه‌ است‌ برروی‌ آن‌ مستقر می‌شود و یونیت‌ ابزاری‌‌ جهت‌ کنترل‌ حرکات‌ صندلی‌ و کلیه‌ اینسترومنت‌هایی‌ که‌ دندانپزشک‌ به‌ وسیله آن‌ ابزار بیمار را مداوا می‌نماید، می باشد. تمامی‌ یونیت‌های‌ دندانپزشکی‌ دارای‌ پایه‌ای‌ هستند که‌ چراغ‌ دندانپزشکی‌ برروی‌ آن‌ قرار می گیرد. یونیت‌ها دارای‌ ورودی های‌ آب‌ و هوا و خروجی‌ فاضلاب‌ می‌باشند زیرا آب‌ و هوا جهت‌ راه‌اندازی‌ اینسترونت‌ها، پوآر، کویترون‌، ساکشن‌، کراشوار و دوش‌ آب‌ لیوان‌ استفاده‌ می شود. یونیت توسط هوای فشرده، آب و الکتریسته ازطریق کلید یا پدال فعال می گردد و اتصال اینسترومنت های چرخشی و پوآر آب و هوا به یونیت به دوطریق می باشد: ۱.شلنگ از بالا، ۲. شلنگ آویز (کویلی و یا تلفنی).

که یونیت های شلنگ از بالا احتمال خطر سقوط توربین، ایرموتور و یا پوآر را از بین می برد.   

ضروری است که یونیت دندانپزشکی بطوری طراحی گردد که وسایل به راحتی در دسترس دندانپزشک قرار گرفته و انتشار عفونت را به حداقل برساند. سطوح یونیت باید کاملاً صاف وصیقلی باشد تا به راحتی تمیز وضدعفونی گردد و تحت تاثیر محلول های ضدعفونی کننده، رنگ آن خراب نشود (به همین دلیل یونیت هایی که رنگ سطح آن پخته شده اند ایده آل می باشند) و به منظور جلوگیری از انتشار عفونت استفاده ازغلاف های یکبارمصرف برای اینسترومنت ها توصیه می شود. البته در برخی از یونیت ها منبعی جداگانه جهت ماده ضدعفونی وجود دارد که این ماده با آب مخلوط شده و به کاهش میکروارگانیسم ها کمک می نماید .

راهنمای انتخاب رنگ یونیت دندانپزشکی برای مطب
سبک مطب دندانپزشکی شما چگونه است؟ آیا مبلمان کلاسیک، انتقالی یا مدرن هستند؟ آیا طرح از جریان ترافیک کارآمد پشتیبانی می کند؟ بنابراین بسیاری از عناصر طراحی بر احساس یک محیط تأثیر می‌گذارند، از چیدمان و زیبایی شناسی گرفته تا سبک دکوراسیون. اما بدون شک یکی از بزرگترین مولفه ها رنگ یونیت دندانپزشکی است. در اینجا نه تنها به رنگ یونیت، بلکه زنگ و چیدمان کلی مطب دندانپزشکی هم اشاره می کنیم و باهم بررسی می کنیم که چه رنگ هایی مناسب و تاثیرگذار، و چه رنگ هایی نامناسب هستند. با ما همراه باشید.

schickteb3

انتخاب بهترین رنگ یونیت دندانپزشکی
رنگ یک ابزار طراحی قدرتمند است که بر روی احساسات، خلق و خو و حتی واکنش های فیزیولوژیکی تأثیر می گذارد. رنگ های خاص می توانند به ما احساس گرما، آرامش، عصبی یا آرامش بدهند. به این ترتیب، انتخاب رنگ یونیت فرینو در طراحی مطب دندانپزشکی شما می تواند نه تنها بر بیماران، بلکه بر کارکنان شما نیز تأثیر بگذارد. در حالی که تفاوت های ظریف زیادی وجود دارد، از رنگ و ته رنگ گرفته تا تن و سایه، در اینجا یک مرور کلی از آنچه روانشناسان رنگ می گویند رنگ های مختلف با آنها ارتباط برقرار می کنند آورده شده است:

آبی – آرام آرام
گفته می شود آبی فشار خون را پایین می آورد و رنگی آرامش بخش، آرامش بخش و آرام است. آبی تیره سنت، وفاداری و قابلیت اطمینان را منتقل می کند. آبی رنگ مورد علاقه جهانی است.

قهوه ای – زمینی، ثروتمند و دعوت کننده
براون احساس طبیعی، قوی و دنج می کند و افراد را تشویق می کند تا سرعت خود را کاهش دهند و آرام شوند. رنگ قهوه ای غنی حس صمیمیت و با هم بودن را القا می کند. قهوه ای نیز رنگی است که با بافت های مخلوط به خوبی کار می کند.

خاکستری – آرام و پیچیده
برخی آن را کمی بیش از حد جدی می دانند، اما خاکستری نماد قدرت است و به عنوان پس زمینه خنثی ایده آل برای لهجه های روشن تر عمل می کند.

سبز – ترمیم کننده و آرامش بخش برای چشم
سبز ما را به طبیعت برمی گرداند و آرامش را تداعی می کند. اعتقاد بر این است که استرس را از بین می برد و آن را به انتخاب خوبی برای مراکز پزشکی، مدارس و مطب تبدیل می کند.

نارنجی – هیجان، ماجراجویی و اشتیاق برانگیز
پرتقال باعث تحریک اشتها و افزایش انرژی می شود. این یک رنگ دلپذیر برای ورودی ها در نظر گرفته می شود.

بنفش – سلطنتی، عجیب غریب و مرموز
بنفش در تاریک ترین ارزش هایش دراماتیک، پیچیده و خلاقانه است. سایه های روشن تر، مانند یاسی کم رنگ، آرامش بخش و نشاط آور در نظر گرفته می شوند.

قرمز – باعث افزایش فشار خون و افزایش آدرنالین می شود
اگر می خواهید هیجان را تحریک کنید یا فشار خون، اشتها یا اشتیاق را افزایش دهید، قرمز انتخاب خوبی است. که آن را برای یک رستوران عالی می کند. نه برای یک عمل دندانپزشکی.

زرد – شاد، نشاط آور و انرژی زا
رنگ زرد از نظر فیزیولوژیکی ذهن را تحریک می کند و فرآیندهای تحلیلی را افزایش می دهد. در حالی که رنگ زرد بیش از حد برای راهروهای تاریک جلب توجه می کند، می تواند باعث ایجاد احساس ناامیدی شود.

پس از کجا شروع میکنی؟ چگونه تصمیم می گیرید که چه رنگ هایی برای شما و مطب و وسایل شما مناسب تر است؟ شهود خود شما نیز نقطه شروع خوبی است، همانطور که نظرات کارمندان و سایر متخصصان نیز وجود دارد. ممکن است بخواهید در مورد پتانسیل رنگ – و ترکیب رنگ های مختلف – در وب تحقیق کنید.

برای بررسی دقیق رنگ، ممکن است بخواهید «نگاهی به معنا، نماد و روانشناسی رنگ» نوشته مشاور رنگ کیت اسمیت را بخوانید. نویسنده، یک کارشناس معتبر رنگ، واکنش‌های مختلفی را که مردم به رنگ‌های مختلف دارند بر اساس تحقیقات و اهمیت تاریخی توصیف می‌کند. این می تواند به شما بینشی در مورد رنگ هایی که دوست دارید، چرا آنها را دوست دارید و اینکه کدام یک به بهترین وجه در مطب دندانپزشکی شما به کار می روند، به شما می دهد.


schickteb4

 

خرید یونیت صندلی دندانپزشکی

خرید یونیت دندانپزشکی که جزء اصلی تجهیزات در هر مطب می‌باشد، از اهمیت بالایی برخوردار است. شما می‌توانید با توجه به قیمت یونیت دندانپزشکی و شرایط مطب، دستگاه مورد نظر خود را انتخاب کنید.

با توجه به اینکه این دستگاه علاوه بر دندانپزشک مورد استفاده بیمار هم قرار می‌گیرد، از نظر کیفیت و ارگونومی باید به گونه‌ای باشد تا بیمار هم احساس راحتی داشته باشد. یونیت دندان پزشکی مهمترین ابزار کار در مطب است، خرابی آن مشکلات متعددی را برای مطب به وجود می‌آورد که توصیه می‌شود قبل از خرید، نسبت به کیفیت یونیت و قطعات داخلی آن اطلاعات کاملی داشته باشید.

خريد يونيت دندانپزشكي از توزیع‌کنندگان و شرکت‌های غیرمعتبر بعضا باعث نارضایتی خریداران مخصوصا دندانپزشکان می‌شود. با توجه به قیمت بالای یونیت، پیشنهاد می‌شود جهت خرید یونیت دندانپزشکی دقت بیشتری نمایید.

از مهمترین اجزا این دستگاه میتوان به شاسی و بدنه آن اشاره کرد که یکی از مهمترین اجزا آن است. لوکس چراغ و همچنین تابلت شلنگ از بالا یا شلنگ از پایین از موارد قابل اشاره در انتخاب یونیت می‌باشد. امروزه کنترل یونیت توسط پدال (پدال مولتی فانکشن) یکی از امکانات جدید و پرکاربرد می‌باشد.

schickteb5

اهمیت کیفیت یونیت صندلی دندانپزشکی

یونیت دندانپزشکی یکی از مهم‌ترین تجهیزاتی است که دندانپزشکان باید در زمان مناسبی برای خرید، ارزیابی کنند تا انتخاب صحیحی داشته باشند. این موضوع به عنوان یک نکته حیاتی در روند درمان بیماران تأثیرگذار است. سرعت و سهولت استفاده از ابزارها برای دندانپزشکان و آرامش و راحتی بیماران در هنگام درمان، اهمیت انتخاب یک یونیت صندلی دندانپزشکی مناسب را بیشتر می‌کند. توجه به سابقه و برند تولیدکننده یونیت، برای اکثر کارشناسان در خرید یونیت دندانپزشکی بسیار مهم است. زیرا سوابق شرکت‌ها و برندها قابل خرید و فروش نیستند.

شرکت‌ها و برندهای تولیدکننده یونیت دندانپزشکی امروزه با صرف وقت و انرژی و بهره‌گیری مناسب از نیروی انسانی کارآمد و استفاده از تکنولوژی روز دنیا، تلاش می‌کنند تا توانایی بروز و ارتقاء علمی و کیفی تولیدات خود را از جمله یونیت دندانپزشکی بهبود ببخشند و رضایت مشتریان خود را بهتر از گذشته به ارمغان آورند. با توجه به تعداد زیادی یونیت دندانپزشکی با مشخصات و برندهای مختلف که برای شما عزیزان گردآوری شده است، برای خرید یونیت دندانپزشکی بهتر است پس از بررسی مشخصات فنی، با کارشناسان شیک طب تماس بگیرید تا انتخاب درست‌تری داشته باشید.

شیک طب، مرجع جامع تجهیزات دندانپزشکی و تجهیزات پزشکی در ایران، با هدف ایجاد مقایسه در قیمت یونیت دندانپزشکی و امکانات و عملکرد هر یک، تمامی یونیت صندلی‌های مرغوب موجود در بازار تجهیزات دندانپزشکی ایران را به صورت یکپارچه در اختیار دندانپزشکان محترم قرار داده است.

قیمت یونیت دندانپزشکی


یونیت دندانپزشکی یکی از تجهیزات ضروری دندانپزشکی برای راه اندازی مطب است که در اولویت لیست خرید قرار دارد. دلیل این اهمیت این است که هر بیماری با آمدن به مطب باید روی یونیت دراز بکشد تا دکتر او را معاینه کند و سپس به درمان وی بپردازد. در این راستا، آرامش و راحتی بیمار در حین درمان از اهمیت زیادی برخوردار است. از سوی دیگر قیمت آن را نیز برای خرید باید مد نظر قرار داد.

94

یونیت های دندانپزشکی انواع مختلفی دارد که باید به عنوان متخصص بر اساس نیاز خودتان یکی از مدل ها را خودتان انتخاب کنید. تنها نکته ای که این مورد حائز اهمیت خواهد بود این است که باید اطلاعات دقیق و جامع هر یک از مدل ها را داشته باشید و آن ها را به طور کامل مطالعه کنید تا بتوانید با توجه به نیاز خود، مطب یا کلینیکتان بهترین مدل یونیت دندانپزشکی را انتخاب و خریداری کنید. چرا که قیمت یونیت دندانپزشکی با توجه به مدل ها و قابلیت های مختلف موجود روی آن تعیین می شود.


فاکتورهای موثر در تعیین قیمت یونیت
یونیت دندانپزشکی نیز مدل های بسیار متنوعی دارد که هر یک از این مدل ها قیمت متفاوتی دارند. اما به راستی که چه عواملی می تواند در قیمت یونیت دندانپزشکی تاثیر گذار بوده و آن را بیشتر یا کمتر کند؟ منطقی نیست که هر چه ویژگی ها و تجهیزات ارائه شده توسط یک واحد یونیت به شما بیشتر باشد، قیمت آن نیز بالاتر می رود؟ علاوه بر این بسیاری از مدل های یونیت موجود در بازار، ساخت خارج از ایران هستند؛ بنابراین قیمت روزانه ارز نیز می تواند باعث تغییر قیمت یونیت گردد. به طور کلی موارد مختلفی برای تعیین قیمت موثر هستند که در ادامه مهمترین آن ها را توضیح می دهیم.

1- امکانات
یکی از مهمترین موارد در تعیین قیمت یونیت صندلی دندانپزشکی، میزان امکانات آن است. شما باید لیست امکاناتی که محصول مورد نظر دارد را بنویسید و با سایر محصولات همان برند و سایر برندها مقایسه کنید. ما در آوادنتال طیف وسیعی از یونیت‌ها با امکانات متفاوت را داریم که میتوانید تک تک آن ها را بررسی کرده و بهترین را انتخاب کنید.

2- قیمت ارز
یکی از مهمترین موارد، تغییر قیمت ارز در ایران است. هر چه قیمت ارز در ایران افزایش یابد، مطمئناً هزینه‌ای که باید برای خرید یونیت دندانپزشکی در نظر بگیرید بیشتر خواهد بود.

3- میزان واردات
اگر واردات یک یونیت به ایران متوقف شود، مطمئناً آن محصول با قیمت بالاتری به فروش خواهد رسید. زیرا تعداد آن محصول در بازار به مرور کاهش خواهد یافت.

4- برند محصول
برند فاکتور مهمی است که با توجه به قدمت، تنوع و کیفیت آن می تواند تاثیرگذار باشد. برخی محصولات (با امکانات متوسط) تولید شده توسط برندهای قدیمی و معروف، قیمت بالاتری نسبت به برندهای دیگر دارند. شما میتوانید همین محصولات را از برندهای دیگر با کیفیتی مشابه ولی با قیمتی پایین‌تر بخرید.
در شیک طب تیمی حرفه‌ای و متخصص، انواع یونیت و یونیت صندلی دندانپزشکی را در برندها و مدل های متنوع با قیمت مناسب فراهم کرده‌اند. شما می‌توانید به مقایسه قیمت بپردازید تا متوجه بشوید که مزیت ما چیست.

95

خرید قسطی یونیت دندانپزشکی

بسیاری از شرکت های ارائه دهنده یونیت دندان پزشکی برای خریدی راحت تر به فکر فروش یونیت دندان پزشکی قسطی هستند اگر در مرحله ی افتتاح مرکز دندانپزشکی هستید خرید قسطی یونیت دندانپزکشی فکر هوشمندانه ای است.

نکات مهم در خرید بهترین یونیت دندانپزشکی
برای خرید بهترین یونیت دندانپزشکی باید به یک سری نکات دقت کنید چرا که یک اشتباه کوچک می‌تواند هزینه‌ی زیادی را برای شما داشته باشد. پس به شما توصیه می‌کنیم برای خرید یونیت دندانپزشکی و صندلی دندان پزشکی به موارد زیر دقت کنید :

1- ابعاد استاندارد

یک سری استاندارد برای ساخت بهترین یونیت دندانپزشکی وجود دارد که تولید کنندگان یونیت دندانپزشکی برای ساخت از این استاندارد ها تبعیت میکند اگر برای قرار دادن یونیت دندان محدودیت دارید بهتر است هنگام خرید یونیت دندانپزشکی آن را در نظر بگیرید. شرکت‌های تولید کننده صندلی دندانپزشکی نیز تولید صندلی با حجم کمتر را دارند تا بتوان در اتاق‌های کوچک از آن ها استفاده کرد.

2- طراحی مناسب اجزا

قابلیت تنظیمات آسان متناسب با پوزیشن بیمار و نرم و راحت بودن آن و همچنین جابجایی آسان چراغ و صندلی از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که ممکن است برخی از خدمات تا چند ساعت به طول انجامد به همین جهت راحت بودن آن برای ما و دندان پزشک از اهمیت بالایی برخوردار است.

3- کیفیت ساخت

در ابتدا باید دستگاه مورد تایید سازمان بهداشت جهانی باشد و همچنین کیفیت قطعات باید به گونه ای باشد که بعد از مدت کمی استفاده مجبور به تعمیر و یا تعویض نباشید چرا که اینگونه هزینه ی زیادی را برای شما به همراه خواهد داشت . برای بررسی کیفیت ساخت بهترین نوع یونیت دندان پزشکی بهتر است موارد زیر را در نظر بگیرید :

قدرت موتورهای یونیت در قسمت نشیمنگاه و پشتی
حافظه صندلی، هر چه تعداد حافظه صندلی‌ ها بیشتر قیمت آن نیز بیشتر
جنس بدنه یونیت دندان پزشکی : شکل ظاهری، جنس و قابلیت ضد عفونی شدن و تغییر رنگ ندادن
نوع اتصال به زمین
کشور سازنده
گارانتی و ضمانت

برای خرید و استعلام لیست قیمت یونیت دندان پزشکی در اصفهان با مشاوران ما در شرکت شیک طب در ارتباط باشید .

schickteb3

About the Author

Related

یونیت دندانپزشکی

یونیت دندانپزشکی

یونیت از تجهیزات اساسی و ضروری برای دندانپزشکان محسوب م...

Read More >